Váratlan vendég érkezik a brit koronázásra

Váratlan vendég érkezik a brit koronázásra

Részt vesz a brit uralkodó jövő heti koronázásán az észak-írországi brit fennhatóság ellen küzdő legnagyobb katolikus párt, a Sinn Féin alelnöke, Michelle O'Neill.

Történelmi fordulat az Egyesült Királyság forrongó területén - Egyre közelebb a Londontól való elszakadás?

Történelmi fordulat az Egyesült Királyság forrongó területén - Egyre közelebb a Londontól való elszakadás?

Észak-Írországban most először több a katolikus, mint a protestáns - derült ki a csütörtöki népszámlálási eredményekből. Ez a történelmi jelentőségű változás egyesek szerint hozzájárulhat ahhoz, hogy a régió támogassa a Nagy-Britanniától való elszakadást és az egyesült Írország megvalósulását - számolt be a Reuters.

Recseg-ropog az Egyesült Királyság, és ebbe egész Európa beleremeghet

Recseg-ropog az Egyesült Királyság, és ebbe egész Európa beleremeghet

A május 5-én lezajlott brit helyhatósági, azon belül északír parlamenti választásokon földrengésszerű változások indultak el: Észak-Írország történetében először győzött ír katolikus párt, ráadásul az Ír-sziget újragegyesítéséért küzdő Sinn Féin, amely rögtön be is jelentette, népszavazást kezdeményezne Írország és Észak-Írország egyesüléséről. A 90 tagú északír parlamentben, a Stormontban a Sinn Féin 27 helyet szerzett, míg fő ellenfele, az Egyesült Királyság egységét féltő, a brit protestánsokat képviselő Demokratikus Unionista Pártnak (DUP) 25 hellyel kell megelégednie. A választási eredmény újra felmelegítette az úgynevezett északír protokoll kérdését, amely az EU és Nagy-Britannia közötti 2019-es megegyezést tartalmazza, lényege pedig, hogy egységes vámövezetnek tartja meg az Ír-szigetet, a vámhatárt pedig az Ír-tengerre teszi. Ez azonban az északír protestánsok számára elfogadhatatlan, mivel ebben az Ír-sziget újraegyesítésének első lépését látják, London pedig az ő pozíciójukat támogatva lehet, hogy egyoldalúan felrúgná a nagy nehezen kialkudott egyezséget. A helyzet nemcsak Észak-Írország békéjét fenyegeti, hanem újabb front nyílhat az Egyesült Királyság és az Európai Unió Brexit miatti többéves küzdelmében is.

Sorsdöntő választás következik: megvalósulhat a britek évszázados rémálma

Sorsdöntő választás következik: megvalósulhat a britek évszázados rémálma

Május 5-én parlamenti választások lesznek a Nagy-Britannia részét képező Észak-Írországban. A választások sorsdöntőek lehetnek az Ír-szigetre nézve, ugyanis először győzhet ír katolikus párt, az Írországban is előretörőben lévő Sinn Féin. A legnagyobb protestáns erő, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) ezzel elveszítheti vezető szerepét, ezért igyekszik a választásokat az úgynevezett északír protokoll elleni népszavazássá átkeretezni. A protokoll miatt továbbra is feszültség van az Európai Unió és az Egyesült Királyság között: az Európai Bizottság alelnöke és a brit külügyminiszter legközelebb január 24-én találkoznak, hogy megpróbáljanak közelebb jutni a megegyezéshez. Ha májusban valóban a Sinn Féin győzne, majd 2025-ben Írországban is kormányra kerülne, az egyesek szerint elvezethetne Észak-Írország Nagy-Britanniából való kiszakadásához és az Ír-sziget újraegyesítéséhez.

Brexit: A Sinn Fein már látja az egyesült Írországot

Észak-Írország legnagyobb nacionalista pártja, a Sinn Fein vezetője felszólította az ír kormányt, hogy kezdje meg az előkészületeket az ír egyesülésre - írja a Reuters. Az "egykori IRA egykori politikai szárnya" nem sokkal azután tette ezt a nyilatkozatot, miután az ír miniszterelnök az egyesülés növekvő valószínűségéről beszélt.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Így alakul szerdától a benzin ára
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.